By Stileo
Posted: Updated:
0 Yorumlar
Merhaba pek kıymetli okuyucum, nasılsın?
bugün çok derin bir postla geldim sana.
İyi değilsen bile iyi olacaksın:)
Evlenme fikrinden insanı vazgeçiren, zamanında televizyon, telefon, çamaşır makinası evde ne kadar elektronik alet varsa her birinin üzerini süsleyen (aslında kapatan) insan üstü bir çaba ile bıdı bıdı örülmüş olan pek kıymetli bir tığ işinden bahsedeceğim.
2015 de adından çok söz ettiren 2016 da hala görkemli tahtını koruyan bir dokuma o.
Evet,bildiğimiz dantel.
Nereden gelmiş, kimlerdenmiş öğrenmek ister misin?
Ben çok merak ettim de 🙂
Kökeni 16. yy ‘a ve Venedik’e dayandığı yazıyor kaynaklarda. Oraya da doğudan gelmiş olma ihtimali üzerinde duruluyor. Bu ihtimal pek bir oturaklı geldi bana aslında. Kendisine eski Mısır mezarlarında ve İsviçre’deki göl evlerinde de rastlanmış. Sonunda Venedik kökenli diye karar kılınmış olan bu kıymetli el işi göz nuru örgüler, kısa zamanda İsviçre, İspanya ve Flanfre’de moda olmuş. O zamanlar İspanyol dantelleri altın ve gümüş ipliklerle yapılıyormuş.
Pek bir janjanlı anlayacağınız.
Venedik danteli sonra Fransa başta olmak üzere Avrupa’nın bir çok bölgesine yayılmış. Bakın burası çok mühim; Fransızlar o zamanda Venedik danteli alabilmek için varını yoğunu satıyormuş. Tamam biraz abartmış olabilirim ama bu uğurda çok para harcadıkları gerçek:) Öyle ki 14. Louis’in maliye bakanı yakıncağızına bir dantel sanayisi kurmuş. Fransa  dantel sanayisi güçlenince de yöre halkını eğitmek için Hollanda ve İtalya’dan dantel ustaları getirtilmiş. Teyzeler de yetenekliymiş sonunda Fransa’nın dantel ihtiyacı kendi içerisinde karşılanmaya başlamış. Şimdilerde Fransa, dantelin merkezi gibi görünür ama eski merkezi Venedik onu bi bilelim. Saygıda kusur etmeyelim.
Ayrıca o zamanlar bizi daha tanımıyorlarmış. Ondan öyle ‘birinciyiz, merkez biziz’ falan diyorlarmış 🙂
Yoksaaa,  birinci biziz de ikinci kim?
 Yani demem o ki annelerimiz ananelerimiz işi biliyorlarmış. Sen ben daha beğenmeyelim o kıymetli el işlerini.
Bir millet varını yoğunu vermiş onlar uğruna hey gidi hey.Koca koca ülkelerin geçmişi bir dantele dayanıyormuş da haberimiz yokmuş ey takipçi.
Dantelin tüm seceresini gözler önüne serdiğime göre kombinime gereken önemi verirsiniz diye tahmin ediyor, huzurlarınızdan ayrılıyorum.
Bu arada modanın neden dantelden kopamadığı durup durup trend yaptığı anlaşılmıştır umarım.  Ben hayli aydınlandım da o bakımdan:)
d1 d2 d3 d4 d5 d6 d7 d8 d9 d10 d11 d12 d13 d14
Fotoğraflar: Aylin Çifçi
Dantel Top: Barrus
Kalem Etek: HM
Yazar Hakkında

Selam, ben Elvin.
Giydirip geliyorum.

Benzer Yazılar

Bir gün mutlaka gitmek istediğim yerlerden biriydi Amsterdam ve sanırım en gitmem gereken zamanda...

Zamansız aksesuarların gücü adına, güç sende artık. Nedenini bilmediğin bir cazibe dikkatini...

Merhaba akşam akşam bloğumu okuyacak kadar sıkı takipçim olan sevgili okur, Merhaba ‘Tüh dün gece...

Yorum Bırakın